Słownik

Adoracja

 

nabożeństwo w czasie dnia halembskiego w kaplicy Cudownego Obrazu o godz.20.00 (przed apelem jasnogórskim). Niepowtarzalny klimat modlitwy i dużo piosenek.

Asfaltówa

uczulenie na kurz i asfalt objawiające się zaczerwieniem skóry i/lub wysypką - głównie na nogach. Przechodzi samorzutnie po powrocie w cywilizowane warunki. Na trasie doraźnie (głównie psychicznie) pomaga smarowanie Calamitum lotion. Najbardziej narażeni są ci, którzy próbują - wbrew regulaminowi - chodzić w szortach lub mini spódniczkach.

Blaza

niespodziewana, niezasłużona (na ogół) narośl pokutna na kończynach dolnych.

Chrzest

bicie gdzie popadnie, zazwyczaj w ręce i nogi, nowych pielgrzymów gałązkami jałowca ciernistego ;-) Zwyczaj kultywowany od 1-ej pielgrzymki w miejscowości Rększowice dla uczczenia miejsca, w którym pierwszy raz zobaczono w oddali wieżę Klasztoru Jasnogórksiego. Przeprowadzany zawsze przez najstarszych (stażowo) pielgrzymów. Podczas 1 pielgrzymki byli to "starzy" pielgrzymi chodzący do tej pory z Kochłowicami.

Czasówka

szczegółowy program całej trasy uwględniający odległości i czasy przejścia poszczególnych etapów, czyli wytyczne dla "krzyża" :-) Zapoczątkowana przez ks. Krzysztofa Bąka podczas 8 pielgrzymki, zweryfikowana i stosowana nadal.

Dzień halembski

szczególny dzień pielgrzymki, który w całości pielgrzymi spędzają w Częstochowie. Tego dnia dołączają do pieszych pielgrzymów także pielgrzymi zmotoryzowani (autokarowi, samochodowi i kolejowi) z naszej parafii i nie tylko. Liczba pielgrzymów "halembskich" wzrasta nawet do tysiąca. Tego dnia jest wspólna Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, zwykle pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Zygmunta Długajczyka, droga krzyżowa na wałach, spotkanie w sali papieskiej oraz adoracja przed apelem Jasnogórskim w Kaplicy MB Częstochowskiej. Dojeżdżający halembianie "dokarmiają" tego dnia pieszych pielgrzymów.

Dzwony

donośny sygnalizator kościelny różnorodnie wykorzystywany: z pozdrowieniami na Goduli, powitalne na Halembie i alarmowe w Świerklańcu (pielgrzymi już są, przyjdźcie ich odebrać)

E-dur

najczęściej stosowana przez muzycznych tonacja, na której opierają się piosenki niezastąpione w nadaniu pielgrzymce odpowiedniego tempa marszu.

Etap prawdy

4 km prosta prowadząca przez las na odcinku Ostrężnica - Żyglin pokonywana zazwyczaj w największym upale dnia.

Ever green

przebój pielgrzymkowy będący cały czas na topie

Glukoza

uniwersalny środek wzmacniający

Kibelki lub krzoczki, tudzież "do lasu"

istotny element naszej ludzkiej egzystencji zwłaszcza na postojach i noclegach

Kiwaczki

chłopcy biegający z lizakami z przodu i z tyłu kolumny i machający na wszystkie przejeżdżające pojazdy.

Krzyż

pierwsza rzecz w pielgrzymce, niesiemy go i idziemy za nim. Niesiony zazwyczaj przez tę samą osobę, która nadaje tempo całej kolumnie.

Ogon

tylnia część grupy mająca właściwość rozciągania się

Ogrody proboszcza

równiutko wykoszona łąka przy drewnianej estradzie za probostwem w Lubszy.

Piórko czyli blocik

najbardziej podstawowe wyposażenie pielgrzymkowego gitarzysty (alternatywnym rozwiązaniem jest posiadanie stalowych palców). Istnieje eksponat muzealny zrobiony z deklika po śledziach - był nie do zdarcia przez kilka lat.

Plecaczki

jako bagaż "podręczny" małymi skokami od postoju do postoju wędrują samochodami, które akurat mamy "pod ręką"

Poligon

przedostatni odcinek drogi przed Jasną Górą. Prowadzi przez teren byłego poligonu wojskowego, schodzimy z drogi asfaltowej i idziemy polną drogą. Piasek, miejscami żwir i tumany kurzu. Jesteśmy zdani tylko na siebie, gdyż towarzyszące nam samochody zazwyczaj omijają ten etap.

Przejście przez Bytom

szczególnie w drodze powrotnej intensywna akcja ewangelizacyjna prowadzona przez pielgrzymów, czas super wzmożonej aktywności głosowej i ruchowej.

Przeszkadzajki

instrumenty perkusyjne (tamburyno, marakasy) pomagające utrzymać odpowiednie tempo

Riksza

stwór techniczny roweropodobny, trójkołowy z wielkimi "uszami" (głośnikami), jedna z historycznych prób rozwiązania problemu nagłośnienia i jego transportu

Sala papieska

radosne spotkanie pielgrzymów przy piosence i dobrej zabawie w Częstochowie. Początkowo śpiewy i harce pielgrzymów miały miejsce na łące przed wałami jasnogórskimi, potem przeniesiono je pod dach sali papieskiej na terenie Jasnej Góry. Zaś w ostatnim czasie wszystko odbywa się w sali Kordeckiego.

Serwis

trzyosobowa ekipa wysłużonego białego "malucha" z herbatą, sokiem i "chlebem z tustym". Na trasie dba o kondycje pielgrzymów i przewodnika.

Siniania

Siniania PIELGRZYMKA Siniania HALEMBA!!! Jest to jedno z najbardziej Laitowych wezwań pozwalających przedstawić przechodniom naszą pilegrzymkę. Najbardziej sprawdza się w większych miastach np. Bytom, Piekary, Częstochowa.

Soczki

soki rozdawane przez ks. proboszcza w Miotku w drodze powrotnej

Szlabany

na Wirku i w Częstochowie - zamknięte czy otwarte? - okazja do zakładów np. kto stawia lody w Częstochowie. Zamknięte często prowokowały do tańca

Śpiewnik

element niezbędnego wyposażenia pielgrzyma. Wyróżnić możemy: nylonowy (nieprzemakalny), niebieski (archiwalny), kartki (bieżące aktualizacje), nowy (jubileuszowy) :-)element niezbędnego wyposażenia pielgrzyma. Wyróżnić możemy: nylonowy (nieprzemakalny), niebieski (archiwalny), kartki (bieżące aktualizacje), nowy (jubileuszowy)

Tinta

środek koloryzujący zmiany na stopach służący również jako środek malarski np. do tworzenia transparentu w 2002 roku ;-)

Tyły

grupa specjalna powoływana do samodzielnego śpiewu w celu przetestowania słyszalności bądź ogólnego nastroju w kolumnie pielgrzymkowej

Uszy

tuby głośnikowe, okazja do dodatkowej pokuty pielgrzymkowej poprzez ich noszenie

Wiązanka C-dur

zestaw wielu starych piosenek połączonych w jedną całość krótkim refrenem na lalala połączonym z klaskaniem, doskonały sposób na przełknięcie kilku kolejnych kilometrów

Wieczór w Miotku

ostatnia sentymentalna gala modlitewna przed powrotem do domu, okazja do osobistego podsumowania, świadectwa, głębokiego wyciszenia; nowa forma spotkania wprowadzona zamiast dawnego ogniska, którego radosna atmosfera została przeniesiona na plac szkolny w Lubszy

   
   
   
   
   
   

Wyruszamy za...